Powrót do archiwum
Ból w chorobie nowotworowej

Leczenie bólu w chorobie nowotworowej“To nowotwór” – tych słów, które brzmią jak wyrok nikt z nas nie chce usłyszeć od lekarza. Niestety, miliony osób na całym świecie muszą udźwignąć ciężar tej diagnozy i mierzyć się z nią w swoich zmaganiach z chorobą. Targa nimi wile skrajnych emocji- od strachu i niepewności, poprzez żal, smutek i rozgoryczenie, aż po poczucie niesprawiedliwości i złość, które wywołują postawę wewnętrznego buntu, niezgody i sprzeciwu. Leczenie w postaci chemioterapii czy radioterapii lub inne kuracje mające na celu zwalczenie nowotworu nierzadko równocześnie osłabiają i wyniszczają cały organizm. Bardzo często towarzyszą różne dolegliwości, a jedną z nich jest ból nowotworowy- tak wielki i dotkliwy, że często niemożliwy do wytrzymania.

Dlaczego chorobie nowotworowej tak często towarzyszy ból?

Ból nowotworowy może mieć różne przyczyny. Przede wszystkim powoduje go destrukcyjne działanie samego nowotworu. Rosnący guz zajmuje w organizmie coraz większą przestrzeń, a tym samym uciska zdrowe komórki, co skutkuje dolegliwościami bólowymi. Często zdarza się, że ból nowotworowy jest efektem kuracji, np. chemioterapii czy mastektomii. Chory może też cierpieć przez  spustoszenie całego organizmu przez komórki rakowe. Na ciele osoby dotkniętej nowotworem często powstają odleżyny, dochodzi do zapalenia jamy ustnej czy przełyku, dodatkowo pojawiają się kłopotliwe zaparcia. To niestety nie wszystko. Chory może odczuwać także tzw. bóle koincydentne. Do tej grupy należą bóle, na które cierpią chorzy na nowotwór, nie spowodowane bezpośrednio samą chorobą, to m. in. bóle kręgosłupa i stawów, migrenowe bóle głowy.

W którym stadium choroby najczęściej odczuwany jest ból nowotworowy?

Ból towarzyszący chorobie nowotworowej może niestety pojawiać się na każdym jej etapie, nawet wtedy, gdy jeszcze o niej nie wiemy. Cierpienie fizyczne czasem okazuje się czynnikiem, który sprawia, że udając się do lekarza, dowiadujemy się o rozwoju nowotworu w naszym organizmie. Ból nie jest udziałem wszystkich chorych na nowotwór, jednak uskarża się na niego znaczna większość- aż 75%. Ból nowotworowy klasyfikowany jest przez specjalistów ze względu na natężenie. Wyróżnia się następujące jego rodzaje: słaby, umiarkowany, wymagający leczenia, bardzo silny i bezwzględnie wymagający leczenia.

Jak pomóc choremu na nowotwór zmniejszyć dolegliwości bólowe?

Obecnie chorzy na nowotwór maja do dyspozycji więcej narzędzi i środków do walki z bólem niż kilkanaście lat temu. Najpowszechniejszym i najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie cierpienia są środki farmakologiczne. Wśród najpopularniejszych preparatów znajdują się: ibuprofen, paracetamol (przy słabszym natężeniu bólu), ketoprofen, metamizol, naproksen (przy umiarkowanym natężeniu). Na silne bóle często stosowane są leki opioidowe (słabe i silne), m.in. tramadol, fentanyl, morfina, oksydon, metadon, buprenorfina.

Środki farmaceutyczne nie są jedyną skuteczną formą walki z bólem – polecana jest także psychoterapia. Warto stosować techniki relaksacyjne i starać się myśleć pozytywnie. W chorobie nowotworowej nieocenione jest wsparcie bliskich. W atmosferze miłości i zrozumienia chory z pewnością łagodniej przejdzie przez ten trudny okres.

Rozwój nauki w zakresie walki z bólem napawa optymizmem. Być może w niedługim czasie pacjenci oddziałów onkologicznych będą mogli korzystać z innych niż tradycyjne metod walki z bólem nowotworowym.

Powrót do archiwum