Powrót do archiwum
Jak działają leki przeciwbólowe?

Ból towarzyszy człowiekowi na wszystkich etapach jego życia. Jest nieprzyjemnym, subiektywnym odczuciem, które potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Pomocne w takich sytuacjach są środki przeciwbólowe, dzięki którym jesteśmy w stanie pozbyć się negatywnych dolegliwości.

Jak powstaje ból?
Ból jest reakcją ochronną naszego organizmu, która informuje o tym, że dzieje się z nim coś złego. Może być reakcją na uraz mechaniczny, chemiczny lub termiczny, stan zapalny albo nowotwór. Za jego powstawanie odpowiedzialne są receptory bólu – nocyceptory, które rozmieszczone są w skórze, mięśniach, stawach oraz narządach wewnętrznych. Kiedy zadziała na nie odpowiednio silny bodziec, generują sygnały, przewodzone następnie przez włókna nerwowe do rdzenia kręgowego, a w efekcie do mózgu. Tam otrzymane informacje są interpretowane i pojawia się właściwa reakcja organizmu. W zależności od tego, które włókna nerwowe zostaną pobudzone, mamy do czynienia z dokładnie zlokalizowanym, kłującym bólem (włókna A delta) lub ze stopniowo narastającym, trudnym do zlokalizowania, tępym bólem (włókna C).

Działanie leków przeciwbólowych
Głównym celem leków przeciwbólowych jest zahamowanie aktywności cyklooksygenazy, odpowiedzialnej za wytwarzanie prostaglandyn, odczuwanie bólu oraz powstawanie stanów zapalnych. Działanie konkretnego leku przeciwbólowego zależne jest od substancji czynnych, które posiada w swoim składzie. Paracetamol jest substancją hamującą proces syntezy prostaglandyn oraz zmniejszającą wrażliwość receptorów bólowych. Dzięki temu wykazuje działanie zarówno przeciwbólowe, jak i przeciwgorączkowe. Drugą grupą leków przeciwbólowych są farmaceutyki oparte na NLPZ (niesteroidowych lekach przeciwzapalnych), do których zaliczamy m.in. ibuprofen, naproksen oraz kwas acetylosalicylowy. W przeciwieństwie do paracetamolu wykazują działanie nie tylko przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale również przeciwzapalne, co sprawia, że są najbardziej uniwersalną i rozpowszechnioną grupą leków. 

Jaki lek wybrać?
Konkretny lek przeciwbólowy powinien być dostosowany do tego, z jakimi dolegliwościami aktualnie się zmagamy. Nie każdy farmaceutyk jest w stanie pomóc nam na wszystkie przypadłości. Lekarstwa oparte na paracetamolu będą odpowiednie na stany podgorączkowe oraz bóle głowy, zębów, mięśni, stawów, nerwobóle i bóle miesiączkowe. Farmaceutyki oparte na substancjach z grupy NLPZ będą odpowiednie na różne rodzaje bólu, gorączkę oraz stany zapalne i obrzęk. Na rynku dostępne są również środki łączące kilka substancji czynnych – w wielu przypadkach mogą okazać się dużo bardziej skuteczne, ponieważ ich składniki wzajemnie się uzupełniają i lepiej radzą sobie z przyczynami bólu. Wybierając lek bez recepty, warto też zastanowić się, jaka forma podania będzie najbardziej skuteczna – w przypadku bólu miejscowego lepiej jest zdecydować się na maść lub żel, które zadziałają dokładnie w miejscu jego wystąpienia.

Nie zapominajmy też, że wszystkie leki przeciwbólowe stosowane przez długi czas, bez kontroli lekarza, mają skutki uboczne dla naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się ze sposobem podawania danego farmaceutyku oraz jego działaniem. Kiedy nie jesteśmy pewni, na jaki środek się zdecydować, najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z farmaceutą lub wizyta u lekarza, który pomoże nam poradzić sobie z bólem.

Powrót do archiwum