Powrót do archiwum
Odkrywamy tajemnice bólu neuropatycznego

Każdy z nas zapewne słyszał stwierdzenie, że jeśli coś cię boli, to ciesz się, bo to oznacza, że żyjesz. Szczególnie często powtarzają to powiedzenie, z nutą ironii, osoby starsze. W rzeczywistości jednak staramy się unikać bólu jak ognia. Nikt z nas przecież nie lubi cierpieć. Jednak są takie rodzaje bólu, które nie trwają kilku minut czy godzin i znikają po zażyciu środka przeciwbólowego. Mowa tu o przewlekłych dolegliwościach bólowych, które może trwać nawet kilka miesięcy lub stale. Specjaliści medycyny dla ich nazwania używają terminu: bóle neuropatyczne.

Co to są bóle neuropatyczne?

Ból neuropatyczny to dolegliwość związana z układem nerwowym. Dotyka ona od ok. 6 do 8% Europejczyków. Ten rodzaj bólu jest spowodowany dolegliwościami ze strony rdzenia kręgowego, mózgu oraz nerwów. Może to być zaburzenie metaboliczne, uraz, infekcja. Źródłem bólu może być również zespół cieśni nadgarstka, półpasiec, rwa kulszowa czy cukrzyca. Ból neuropatyczny może także towarzyszyć chorobie nowotworowej. Doświadczają go też pacjenci w czasie rekonwalescencji po operacji.

Bóle neuropatyczne mają charakter przewlekły. Osoby, które doświadczyły tego rodzaju dolegliwości, porównują ją do uczucia rażenia prądem, mrowienia, drętwienia, rozrywania, kłucia lub palenia. Objawy są trudne do zniesienia szczególnie przy neuralgii półpaścowej. Zdarza się nawet, że osoby chore odczuwają boleśnie pewne czynności, np. jeśli ktoś na nie dmuchnie lub dotknie ich. Jest to zadziwiające i czasem trudne do zrozumienia dla otoczenia, jednak wymaga szczególnej troski i wsparcia.

Ból neuropatyczny po półpaścu

Jednym z najgorszych rodzajów bólu neuropatycznego jest ten, który pojawia się u chorych z wirusem półpaśca. Bardzo trudno sobie z nim poradzić. Nawet 14% osób z półpaścem może doświadczyć tego przykrego bólu, który tym mocniej daje o sobie znać im bardziej chory narażony na stres lub działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Ból ten może mieć charakter napadowy lub stały. Leczenie bólu neuropatycznego odbywa się z udziałem substancji takich, jak np. morfina, tramadol, metadon, duloksetyna, pregabalina. Polecana jest również kapsaicyna i lidokaina.

Jak zwalczyć ból neuropatyczny?

Okazuje się, że Leczenie bólu neuropatycznego nie polega jedynie na zastosowaniu tradycyjnych leków przeciwbólowych, które możemy dostać w każdej aptece. W tym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednie środki. Do leczenia wykorzystywane są m.in.: gabapentyna, duloksetyna, pregabalina, amitryptylina. Można również zastosować plastry uwalniające środek leczniczy, które przykleja się do bolącego miejsca. W terapii tego rodzaju dolegliwości istnieje możliwość połączenia leczenia miejscowego z przyjmowaniem farmaceutyków doustnie. Taki rodzaj leczenia nie jest jednak dla wszystkich chorych i zależy od natężenia bólu, gdyż nawet naklejenie takiego plastra może spowodować duży ból.

Niestety nie wszystkie leki dla osób cierpiących z powodu bólu neuropatycznego są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Chorzy muszą zatem opłacać je z własnych środków. Specjaliści alarmują, że kwestie refundacyjne w tym przypadku wymagają szybkiej reakcji ze strony rządu. Nie można bowiem zostawić bez pomocy osób, które zmagają się z tak wielkim i dokuczliwym bólem.

Powrót do archiwum