Powrót do archiwum
Odkrywamy tajemnice bólu neuropatycznego

Każdy z nas zapewne słyszał stwierdzenie, że jeśli coś cię boli, to ciesz się, bo to oznacza, że żyjesz. Szczególnie często powtarzają to powiedzenie, z nutą ironii, osoby starsze. W rzeczywistości jednak staramy się unikać bólu jak ognia. Nikt z nas przecież nie lubi cierpieć. Są bowiem takie rodzaje bólu, które nie trwają kilku minut czy godzin. Ból może trwać nawet kilka miesięcy. Specjaliści medycyny nazywają go bólem neuropatycznym.

Co to jest ból neuropatyczny?
Ból neuropatyczny związany jest z układem nerwowym. Dotyka on od ok. 6 do 8% Europejczyków. Jest on spowodowany dolegliwościami rdzenia kręgowego, mózgu oraz nerwów. Może to być zaburzenie metaboliczne, uraz, infekcja. Źródłem bólu może być również zespół cieśni nadgarstka, półpasiec, rwa kulszowa, cukrzyca. Ból neuropatyczny może pojawić się przy chorobie nowotworowej. Pacjenci po przejściu operacji doświadczają tego rodzaju bólu.

Ból neuropatyczny ma charakter przewlekły. Osoby, które go doświadczyły, twierdzą, że czuje się wówczas jakby rażenie prądem, mrowienie, drętwienie, rozrywanie, kłucie lub palenie. Objawy są trudne do zniesienia szczególnie przy neuralgii półpaścowej. Zdarza się nawet, że osoby chore odczuwają boleśnie pewne czynności, np. jeśli ktoś na nie dmuchnie lub dotknie je. Jest to zadziwiające i czasem trudne do zrozumienia dla otaczających je osób, jednak w takich momentach szczególnie potrzebna jest troska i współczucie.

Ból neuropatyczny po półpaścu
Jednym z najgorszych rodzajów bólu neuropatycznego jest ten, który pojawia się u chorych z wirusem półpaśca. Bardzo trudno sobie z nim poradzić. Nawet 14% osób z półpaścem może doświadczyć tego przykrego bólu. Szczególnie uaktywnia się on, gdy chory doświadcza jakiś stresów. Nasila się również przy brzydkiej pogodzie. Chory może odczuwać go stale, zdarza się również, że ma on charakter napadowy. Lekarze na ten rodzaj bólu neuropatycznego stosują np. morfinę, tramadol, metadon, duloksetynę, pregabalinę. Polecana jest również kapsaicyna i lidokaina.

Jak zwalczyć ból neuropatyczny?
Okazuje się, że aby pozbyć się bólu neuropatycznego, nie wystarczy zastosować tradycyjne leki przeciwbólowe, które możemy dostać w każdej aptece. W tym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, który zaleci odpowiednie środki. Do leczenia wykorzystywane są m.in.: gabapentyna, duloksetyna, pregabalina, amitryptylina. Można również zastosować plastry, które przykleja się do bolącego miejsca i z których następnie uwalnia się środek leczniczy. Istnieje możliwość połączenia leczenia miejscowego z przyjmowaniem farmaceutyków doustnie. Nie każdy może jednak je stosować, ponieważ nawet naklejenie takiego plastra może spowodować duży ból.

Niestety nie wszystkie leki dla osób cierpiących z powodu bólu neuropatycznego są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Chorzy muszą więc opłacać je z własnej kieszeni. Specjaliści alarmują, że kwestie refundacyjne w tym przypadku wymagają szybkiej reakcji ze strony rządu. Nie można zostawić bez pomocy osób, które zmagają się z tak wielkim i dokuczliwym bólem.

źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/Rynek-Zdrowia/Bol-neuropatyczny,142287.html

Powrót do archiwum