Powrót do archiwum
Ból pleców

Chory zginający się przez przeszywający ból pleców

Badania epidemiologiczne dowodzą, że 60 - 90 proc. populacji ludzi dorosłych przynajmniej 1 raz w życiu dozna lub doznało bólu pleców. Są to zresztą najbardziej powszechne dolegliwości (podawane jako druga przyczyna nieobecności w pracy), które są jednak często bagatelizowane. Palenie tytoniu, stres, siedzący tryb życia oraz niewłaściwa postawa ciała podczas wykonywania pracy mają ogromny wpływ na kondycję kręgosłupa, wpływając tym samym w istotny sposób na jakość życia osób cierpiących na dolegliwości bólowe o obrębie tego obszaru ciała. Większość osób przyzwyczaja się do bólu ucząc się z nim żyć, co jest olbrzymim błędem. Przewlekły ból pleców powinien bowiem być traktowany jako objaw choroby, nie zaś tylko jako konsekwencja trybu życia czy starzenia się. Często ból mięśni pleców, ból kręgosłupa w nocy, czy też nagły przeszywający ból pleców jest sygnałem alarmowym, który może informować nas o początku poważnej choroby, zwłaszcza jeśli pojawia się bez powodu i towarzyszy mu utrata masy ciała i ogólne złe samopoczucie. Na szczęście, większość osób dotkniętych tą dolegliwością leczy się z niej w ciągu 2-4 tygodni. Jedynie w nielicznych przypadkach objawy stają się przewlekłe, a ból mięśni pleców- przewlekły. Niekiedy ból pleców jest tak silny, że wręcz uniemożliwia poruszanie się. Dzieje się tak w przypadku lumbago, gwałtownego kurczu mięśni, który blokuje dolną lędźwiowy odcinek kręgosłupa, powodując bardzo silny i przeszywający ból pleców.  Lumbago występuje wskutek wysiłku lub gwałtownego ruchu. Jego przyczyn można upatrywać w przemęczeniu wiązadeł lub nerwów, spowodowanym różnymi czynnikami, np. dyskopatią lub doznanym urazem.

Panie doktorze, bolą mnie plecy!

Kręgosłup nie jest w formie - oto przyczyna odczuwania dolegliwości ze strony pleców. Prawie zawsze jest to spowodowane trudnościami związanymi z funkcjonowaniem mięśni, wiązadeł lub dysku. Nawet najmniejszy uraz może powodować silny ból pleców. Należy pamiętać, że kręgosłup jest jedną z najsilniejszych części ciała, która odpowiada za wiele ważnych funkcji: od utrzymywania ciała (podtrzymuje tułów, kończyny górne i głowę) przez koordynację ruchową (pozwala na ruchy tułowia i głowy), aż do pełnienia roli ochronnej (otacza i chroni rdzeń kręgowy). Kręgosłup jest bardzo złożoną strukturą kontrolowaną przez mózg, wpływającą na prawidłową równowagę sił, podtrzymywanych przez plecy. Utrata tej równowagi jest przyczyną bólu sygnalizującego, że plecy nie są w odpowiedniej kondycji. Od czasu, gdy człowiek przestał się poruszać na czterech kończynach, dolna część kręgosłupa musiała się odpowiednio przystosować. Prawdopodobnie zmiana ta jest przyczyną pojawiania się bólu pleców. Fakt, że w dzisiejszych czasach dolna część pleców jest zmuszona do przystosowania się do pozycji siedzącej, dodatkowo nasila te problemy. Z tych powodów wszyscy, prędzej czy później, odczujemy ból kręgosłupa w nocy lub ból pleców rano, co jest spowodowane stylem życia tak całej populacji ludzkiej, jak i nawykami każdego człowieka z osobna.

Przyczyn dolegliwości ze strony kręgosłupa jest wiele. Te poważne są bardzo rzadkie (mniej niż 1 przypadek na 300) i wystarczy udać się do lekarza, by je zidentyfikować. Ważne, abyśmy zdawali sobie sprawę, że wcześniej czy później mogą dotknąć każdego z nas. W ciągu miesiąca od pojawienia się bólu dziewięciu na dziesięciu pacjentów jest w stanie pozbyć się go niezależnie od tego, czy zostali poddani leczeniu, czy też nie. Nie zawsze więc w pierwszym momencie pojawienia się bólu pleców konieczna jest wizyta u specjalisty.

Chociaż ból mięśni pleców jest przeważnie spowodowany niezbyt istotnymi czynnikami, charakteryzuje się częstymi nawrotami. I to właśnie jest powodem, dla którego tak ważne jest zapobieganie. Ponadto, nawroty nie są objawem poważnej choroby, a tylko ponownego występowania problemu, na który jesteśmy narażeni. Stosowanie leków, fizjoterapii lub masażu nie zawsze rozwiązuje problem, ale może być pomocne (szczególnie w przypadku silnego bólu).

Rodzaje bólu pleców

Nazwą ból pleców określa się ból - mniej lub bardziej silny i uporczywy - umiejscowiony w części lędźwiowej (lumbago) lub w okolicach kości krzyżowej (splot lędźwiowo-krzyżowy). Jeśli dotyczy również nerwu kulszowego - długiego nerwu, który ma swój początek w pierwszych kręgach odcinka lędźwiowego, a kończy się w stopie - ból będzie się pojawiał także w okolicach pośladków i kończyn dolnych (rwa kulszowa). W tym opracowaniu skupimy się na lumbago, kręczu szyi, postrzale lumbago i dyskopatii.

Lumbago

Tak nazywa się przypadłość, występująca najczęściej obok kręczu szyi. Może mieć postać ostrą lub przewlekłą. W postaci ostrej ból pojawia się podczas wykonywania ruchów rozciągających tułów, np. przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów z podłogi (patrz niżej - postrzał lumbago). W postaci przewlekłej ból występuje w okolicy kręgosłupa lędźwiowego i utrzymuje się bez przerwy przez co najmniej 6 miesięcy. Postać ta dotyka 5% osób cierpiących na lumbago, czyli 4% populacji. Przewlekły ból pleców - w odróżnieniu od ostrego - ma charakter długoletni. Zazwyczaj osoba nim dotknięta jest w stanie wskazać pozycje ciała, w których dolegliwości nasilają się lub ustępują. Cechą charakterystyczną osób cierpiących na przewlekły ból pleców spowodowany lumbago jest wykrzywiona postawa ciała. Inaczej mówiąc, pacjent przeglądając się w lustrze ma wrażenie przekrzywiania się na jedną stronę. Jest to spowodowane naturalną reakcją obronną. Ból mięśni pleców sprawia, że kurczą się one wokół bolącej okolicy kręgosłupa w celu jej stabilizacji, chroniąc ją w ten sposób przed dalszymi urazami.

Kręcz szyi

Czy istnieje osoba, która nigdy nie cierpiała z powodu kręczu szyi, czyli dolegliwości polegającej na kurczu mięśni szyjnych? Dolegliwość ta może występować w postaci ostrej lub przewlekłej (z upływem czasu ból może się nasilać i pogłębiać).W pierwszym przypadku chory skarży się na nagły i gwałtowny ból w ograniczonym obszarze szyi (kręcz szyi), który nie pozwala na skręty ciała w lewą lub prawą stronę. Często tym objawom towarzyszą również nudności lub - rzadko - zawroty głowy, dzwonienie w uszach, pobudzenie i łagodne oszołomienie. Natomiast w przypadku, gdy  mamy do czynienia z powolnie nadchodzącym bólem, jest on głuchy i umiejscowiony w części szyjnej kręgosłupa, ujawniając się np. podczas patrzenia w górę lub do tyłu (np. podczas cofania samochodu). Czasami jakikolwiek ruch szyi powoduje ból, który może ustąpić lub bez wyraźnego powodu w krótkim czasie pojawić się ponownie, Może także pozostać uśpiony przez dłuższy czas, a potem nagle się ujawnić.

Innym rodzajem bólu mięśni szyjnych jest nerwoból odcinka szyjno-ramiennego, który obejmuje korzenie nerwowe i powoduje ból w okolicy potylicy i ramion, sięgając aż do dłoni. Ból może występować w części lewej, prawej lub obustronnie. Może być silny lub łagodny, ciągły lub występujący tylko przy wykonywaniu pewnych ruchów, nasilający się w pozycji leżącej na plecach (ból kręgosłupa w nocy, ból pleców rano) lub też malejący w innych pozycjach (np. z rękami pod głową).

Chociaż przyczyny bólu w okolicach szyjnych mogą różnić się między sobą, podstawowym czynnikiem je wywołującym jest postawa siedząca, którą utrzymujemy w godzinach pracy (szczególnie praca przy komputerze). Aby zapobiec powstawaniu bólów szyjnych, konieczne jest więc kontrolowanie czynników ryzyka, czyli utrzymywanie odpowiedniej postawy ciała.

Postrzał lumbago

Często, szczególnie po intensywnym wysiłku, dochodzi do blokady pleców czyli postrzału lumbago. Inicjuje go przeszywający ból pleców w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dolegliwość ta dotyczy najczęściej osób pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Choć jej główną przyczyną jest intensywny wysiłek, to może się ona również pojawić po nagłym zetknięciu z zimnem. Z dolnej części kręgosłupa wychodzą nerwy rdzeniowe, które kontrolują mięśnie narządów jamy brzusznej i kończyn dolnych. Gdy wykonujemy gwałtowny ruch lub niekontrolowany duży wysiłek, nerwy rdzeniowe ściągają się, powodując ból. W odpowiedzi na tę reakcję mięśnie gwałtownie się kurczą, uniemożliwiając wykonanie jakiegokolwiek ruchu.

Postrzał trwa zazwyczaj około 3 dni. W przypadku, gdy trwa dłużej niż 3 miesiące lub często nawraca, zalecana jest wizyta u specjalisty, ponieważ przyczyną bólu może być inny problem, powodujący większą wrażliwość nerwów rdzeniowych i częstsze występowanie kurczów mięśni.

Niestety, nie istnieją leki, które byłyby w stanie natychmiast wyleczyć postrzał lumbago. Leczenie opiera się zwykle na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, których celem jest odblokowanie mięśni. W takich przypadkach ważne jest, aby nie pozostawać w łóżku, ponieważ brak ruchu może pogorszyć sytuację. Zalecany jest ruch ukierunkowany na mięśnie pleców oraz unikanie nadmiernego wysiłku. Innym skutecznym sposobem jest masaż, który może stopniowo przywrócić mięśniom ich wcześniejszą elastyczność. Ponieważ najlepszą bronią w walce z postrzałem jest zapobieganie, wskazane jest unikanie pewnych ryzykownych ruchów, np. nie należy nosić zakupów tylko w jednej ręce, lecz dla równowagi rozłożyć je na obie ręce; nie należy też podnosić przedmiotów z ziemi, pochylając się - ciężkie przedmioty należy podnosić, zginając kolana i utrzymując proste plecy.

Przyczyny

Jest wiele czynników powodujących ból pleców, które mogą mieć swoje źródło w strukturze kości lub mięśni. Wśród przyczyn natury kostnej ważnym czynnikiem jest choroba zwyrodnieniowa stawów, charakteryzująca się zużyciem stawów, kurczem mięśni w okolicach dotkniętych dolegliwością, zablokowaniem ruchów. Najsilniej dotkniętymi tą chorobą częściami kręgosłupa są część szyjna i lędźwiowa. Cechą charakterystyczną jest typowy silny ból pleców rano, gdy chory wykonuje pierwsze ruchy po wstaniu z łóżka (ból powoli ustępuje w miarę wykonywania codziennych aktywności, aby znowu powrócić wieczorem jako ból kręgosłupa w nocy).

Inną przyczyną może być dyskopatia. Z nieznanych dotychczas przyczyn może się zdarzyć, że naruszone w wyniku urazu wiązadła nie są w stanie prawidłowo spełniać swojej funkcji utrzymywania oraz ochrony. Konsekwencją tego jest wysuwanie się dysków (dyskopatia); czasem jego przyczyną może być czynnik, który zazwyczaj jest uważany za niegroźny (np. wstanie z krzesła, podnoszenie walizki). Zazwyczaj dyskopatia występuje częściej w okolicy lędźwiowej (ostatnie kręgi), rzadziej na poziomie szyjnym lub piersiowym. Ponadto, dyskopatia jest najczęstszą przyczyną lumbago i nerwobólów odcinka szyjno-ramiennego (patrz rodzaje bólu pleców).

W przypadku bólu pleców, w celu zidentyfikowania przyczyny bólu innej niż przyczyna natury kostnej (choroba zwyrodnienia stawów i dyskopatia), należy mieć też na uwadze strukturę mięśni. W większości przypadków dolegliwości są spowodowane złymi nawykami i niewłaściwą postawą ciała, które powodują zaburzenie równowagi. Stąd też pojawia się ból, który jest sygnałem alarmowym, informującym nas, że plecy mają problemy z wykonywaniem swoich codziennych funkcji. Takie czynności, jak prasowanie czy praca przy komputerze, a także praca w zawodach recepcjonistki, dentysty, sprzedawcy, kierowcy ciężarówek, niosą ryzyko cierpienia na przewlekły ból pleców, mający źródło w strukturze mięśni. Należy leczyć te dolegliwości i zapobiegać im (niekoniecznie poprzez zmianę pracy), gdyż mogą prowadzić do zupełnego unieruchomienia. Istnieją też inne czynniki, które narażają nas na bóle pleców, np.:

 • Skolioza - jest to zniekształcenie kręgosłupa, a więc problem natury kostnej- szczególnie duży, jeśli ma ponad dwadzieścia stopni. Poniżej tej wartości mówimy o skoliozie łagodnej, w której kręgosłup, niezależnie do zniekształcenia, może pozostać elastyczny. Odbywa się to jednak kosztem mięśni pleców, które aby zagwarantować utrzymywanie równowagi pleców, kompensują to poprzez formowanie ich lekkich odkształceń. Skutkiem jest obarczenie tej części pleców większym obciążeniem, co powoduje ich ból.
 • Urazy - upadki podczas uprawiania sportu lub w pracy, bądź urazy doznane w trakcie wypadków samochodowych są najczęstszymi przyczynami doznań bólowych w obrębie pleców. Tego typu urazy mogą spowodować zesztywnienie mięśni pleców dla ochrony części kręgosłupa dotkniętej urazem. Jeśli taki uraz był szczególnie silny lub nie został odpowiednio wyleczony, napięcie mięśni utrzymuje się przez długi czas i w jego konsekwencji może pojawiać się ból mięśni pleców.

Sygnały alarmowe

W szczególnych sytuacjach nasz organizm wysyła nam sygnały alarmowe w postaci różnych reakcji, czy objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę. Może to być np.:

 • ból w części lędźwiowej kręgosłupa, odczuwany podczas wstawania z krzesła lub kanapy, czy też przy wsiadaniu lub wysiadaniu z samochodu;
 • przeszywający ból pleców w odcinku szyjnym, doznawany przy zawracaniu samochodem, który promieniuje wzdłuż ręki (także w postaci tzw. „prądu”);
 • ból w okolicach potylicy, któremu towarzyszą nudności i zawroty głowy, podczas patrzenia do góry (gdy podnosimy głowę, by sięgnąć po coś);
 • ból głowy z uczuciem ciężaru na szyi i ramionach;
 • przeszywający ból pomiędzy łopatkami lub w części lędźwiowej kręgosłupa podczas kaszlu lub kichania;
 • ból w odcinku piersiowym kręgosłupa, który uniemożliwia głęboki wdech;
 • szybko przemijający ból w okolicy lędźwiowej, odczuwany podczas noszenia ciężkich przedmiotów lub podnoszenia czegoś z ziemi;
 • zesztywnienie pleców w momencie powrotu do postawy wyprostowanej, gdy pochyleni myjemy rano zęby lub twarz.

Zapobieganie

Najlepszą bronią w walce z bólem pleców jest zapobieganie jego występowaniu. W tym celu zaleca się codzienną aktywność ruchowej oraz przestrzeganie zasad postępowania w dolegliwościach bólowych kręgosłupa. To właśnie w ten sposób można walczyć z bólem pleców spowodowanym niewłaściwym stylem życia. Zalecane jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i kręgosłupa, a także utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, co pomaga zapobiegać bólom i uszkodzeniu kręgosłupa. Profilaktyka schorzeń i dolegliwości kręgosłupa oraz odpowiednie nagłośnienie tej problematyki, powinny zaczynać się jak najwcześniej, a więc już w szkole (wszystkie szkoły powinny być wyposażone w stoliki ergonomiczne, z regulowaną wysokością i kątem nachylenia blatu, zgodnym ze wzrostem poszczególnych uczniów).

Zarówno osoby cierpiące na ból pleców, jak i te, które starają się mu zapobiegać, powinny uprawiać sport, zachowywać prawidłową postawę ciała, przede wszystkim w pracy, oraz utrzymywać prawidłową masę ciała i nie przeciążać kręgosłupa.

Oto kilka rad pomagających w zapobieganiu bólom pleców:

 • w postawie siedzącej: odchyl do tyłu biodra, opierając się na krześle, aby w ten sposób rozłożyć również na biodra część ciężaru obciążającego plecy; utrzymuj część lędźwiową wygiętą do przodu w pozycji specyficznej dla lordozy, którą utrzymujesz podczas chodzenia, a którą tracisz automatycznie w momencie przyjęcia pozycji siedzącej; w trakcie czytania lub pisania nachyl odcinek tułowia na poziomie bioder do przodu, opierając łokcie na blacie;
 • w pozycji stojącej: nie stój w tej samej pozycji przez dłuższy czas; jeśli to możliwe, oprzyj biodra lub plecy o ścianę lub inną powierzchnię; poszerz punkt oparcia, oddalając od siebie stopy; połóż jedną stopę na jakiejś podpórce i zmieniaj często stopę, na której się opierasz; gdy musisz wykonać jakąś czynność obciążającą kręgosłup (np. prasowanie lub kreślenie), rób to na blacie o odpowiedniej wysokości;
 • podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów: ugnij nogi, odchyl biodra zdecydowanie do tyłu, utrzymuj plecy proste, a ciężki przedmiot jak najbliżej siebie; w przypadku przedmiotów lekkich można je podnosić, wyciągając do tyłu jednym ruchem napiętą kończynę tak, aby utrzymać równowagę między tułowiem a kończynami, podpierając się na drugiej ręce;
 • właściwa pozycja spania: w każdej pozycji można ułożyć się w sposób, który nie będzie powodował bólu, używając jednej lub kilku poduszek ułożonych pod nogami, brzuchem, tułowiem lub głową; stosuj także odpowiedni materac i unikaj zbyt długiego pozostawania w łóżku;
 • w trakcie prowadzenia samochodu: utrzymuj odpowiednią odległość od pedałów gazu i hamulca, co pozwoli ci na oparcie bioder o tylną część oparcia, z kolanami lekko zgiętymi; oparcie siedzenia musi być ustawione w pozycji pionowej tak, abyś mógł trzymać ręce oparte wygodnie na górnej części kierownicy (na godzinie 10 i 14); ustaw odpowiednio siedzenie; użyj odpowiedniej podpórki części lędźwiowej pleców (znajduje się w wyposażeniu wielu samochodów); unikaj prowadzenia przez długi czas bez robienia przerw.

Leczenie

W leczeniu bólu pleców głównym celem jest złagodzenie bólu i umożliwienie wykonywania harmonijnych ruchów kręgosłupa. W tym celu mogą być przydatne pewne zalecenia. Przede wszystkim należy pozostawać w łóżku w pozycji leżącej. Odpoczynek ten nie może jednak trwać zbyt długo (maksymalnie 1-2 dni), aby uniknąć utraty elastyczności mięśni pleców. Zaleca się pozycję leżącą na plecach, raczej na twardym materacu, z nogami ułożonymi na poduszce i zgiętymi w biodrach i kolanach pod kątem prostym.

W momencie wystąpienia bólu zalecane jest również natychmiastowe przyłożenie torebki z lodem w miejscu, gdzie jest on najbardziej intensywny (na 15 minut, 3-4 razy dziennie). Po kilku godzinach zalecany jest ostrożny masaż, a także ciepłe okłady – te sposoby naszych babć, mogą być pomocne w złagodzeniu kurczu mięśni przykręgosłupowych, a także stymulowaniu krążenia krwi w miejscu urazu.

W przypadku, gdy lekarz uzna to za konieczne, dla złagodzenia bólu można stosować leki przeciwbólowe i (lub) przeciwzapalne. Powinny one zostać przepisane przez lekarza, ponieważ nie wszystkie leki przeciwbólowe działają w taki sam sposób i nie wszyscy reagują na nie tak samo. Niektóre z nich mogą nawet powodować poważne zaburzenia przewodu pokarmowego, przede wszystkim u chorych z wrzodami żołądka oraz u osób w podeszłym wieku, które są szczególnie wrażliwe na tego typu dolegliwości. W tych przypadkach konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza, który przepisze odpowiedni lek w celu ochrony żołądka.

Innym sposobem na ból może być przyjmowanie leków, które są w stanie rozluźnić napięte mięśnie kręgosłupa przynosząc ulgę i zmniejszając trudności w poruszaniu się.

W większości przypadków leki i inne proste sposoby wymienione powyżej są skuteczne. Ustąpienie bólu nie musi jednak oznaczać rozwiązania problemu na zawsze, zwłaszcza jeśli jest to ból przewlekły.

Co należy, a czego unikać

W zapobieganiu bólom pleców pamiętać trzeba o odpowiedniej aktywności fizycznej, szczególnie w przypadku osób, które te dolegliwości często dotykają. Aktywność ruchowa zwiększa wydajność mięśni odpowiedzialnych za ruch kręgosłupa i sprawia, że stają się one bardziej elastyczne, silniejsze i odporne, a więc są w stanie zapobiegać ewentualnemu wystąpieniu  sytuacji potencjalnie zagrażających kręgom, wiązadłom, ścięgnom, dyskom i nerwom. Zalecana jest jednocześnie konsultacja lekarska, aby móc ocenić, jaka aktywność fizyczna jest w danym przypadku odpowiednia.

Aktywność fizyczna

Dotknięty bólem i podrażniony kręgosłup z pewnością nie może być zmuszany do wykonywania gwałtownych i intensywnych ruchów (takich, jak np. podnoszenie ciężarów) lub nieodpowiednich ćwiczeń. Gdy ból nie jest silny i pozwala na łagodną aktywność ruchową, zalecany jest ruch i wykonywanie codziennych obowiązków. W rzeczywistości ruch nie tylko nie pogarsza stanu chorego, ale przyspiesza wyleczenie, a przede wszystkim pomaga znosić ból, zarówno w sensie psychologicznym, jak i fizycznym.

Osoby często odczuwające bóle pleców niechętnie dają się przekonać do przyjmowania poszczególnych pozycji, przede wszystkim obawiając się nasilenia dolegliwości. Często jest to powodem ciągłego powracania bólu, co sprawia, że odzyskanie sprawności ruchowej, a tym samym powrót do normalnego życia, są trudniejsze. Stąd też, jeśli ból nie jest na tyle silny, by ograniczać ruchy, można nadal uprawiać aktywność fizyczną, ewentualnie częściej odpoczywając. Przede wszystkim należy unikać wszelkich pozycji i ćwiczeń sprawiających ból. Ważnym elementem w okresach krytycznych jest zintensyfikowanie ćwiczeń, które mają na celu rozluźnienie i relaks mięśni w miejscach dotkniętych bólem, a także rozluźnienie stawów dzięki odpowiednim pozycjom i ćwiczeniom. Najlepiej aby były one skonsultowane z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą.

Należy pamiętać, że odpowiednia aktywność fizyczna pomaga utrzymywać w dobrej formie kręgosłup i całe ciało, ale tylko wtedy, gdy jest ona zrównoważona, odpowiednio dobrana oraz uprawiana regularnie i bez dłuższych przerw. Aby wybrać odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej wpływającej korzystnie na utrzymanie i (lub) poprawę kondycji kręgosłupa, warto zasięgnąć porady lekarza lub/i fizjoterapeuty.

Oto niektóre rady związane z wykonywaniem aktywności fizycznej:

 • na ile to możliwe, ćwicz codziennie;
 • stopniowo staraj się wykonywać pewne ćwiczenia przez 30 minut bez przerwy;
 • kontroluj wysiłek poprzez monitorowanie tętna.

Kiedy należy zwrócić się do lekarza

Jeśli w czasie 2-3 dni ból nie łagodnieje (potrzeba co najmniej 2-3 tygodni, aby ból ustąpił całkowicie!), a wręcz przeciwnie - nasila się, zwłaszcza w nocy, zalecana jest wizyta u lekarza, ponieważ lumbago może być objawem innego, poważniejszego problemu. Inne objawy towarzyszące bólowi pleców, które powinny wzbudzać zaniepokojenie, to gorączka (powyżej 37,5° C), uczucie mrowienia, utrata sił, problemy z poruszaniem nogami, niekontrolowane oddawanie moczu (nietrzymanie moczu) lub stolca, bóle lub uczucie pulsowania brzucha.

Wizyta u lekarza jest konieczna także w przypadku, gdy ból w obrębie pleców nawraca w postaci silnych i powtarzających się z dużą częstotliwością ataków w ciągu kilku tygodni, a także gdy przewlekły ból nie reaguje już na leczenie i nasila się lub zmienia miejsce lokalizacji, lub gdy towarzyszy mu utrata masy ciała. Należy udać się do lekarza we wszystkich przypadkach, w których choroba nie pozwala nam na wykonywanie zwykłych czynności dnia codziennego i pogarsza jakość naszego życia.

Powrót do archiwum